Steun aan MUG Heli

Publicatiedatum

Auteur

Bart Lambrecht

Deel dit artikel

Crematorium Brugge houdt MUG-heli in de lucht met donatie van €17.000

Ondanks federale erkenning blijft werking afhankelijk van fondsenwerving en sponsoring

De medische helikopter van het AZ Sint-Jan kan ook in 2025 levens redden in Brugge en de wijde omgeving. De federale overheid wil de helikopterwerking immers een definitieve erkenning geven. Toch blijft extra fondsenwerving nodig om het levensreddende toestel in de lucht te houden. Stad Brugge en uitvaartspecialist DELA schenken daarom dit jaar opnieuw 17.000 euro aan de MUG-heli. Een groot deel van dat bedrag zal de verstrengde vliegtechnische opleiding van verpleegkundigen bekostigen.

Als snelheid cruciaal is of een locatie moeilijk te bereiken is, dan schakelt de noodcentrale 112 in West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Zeeland de MUG-heli van de provincie West-Vlaanderen in. Het afgelopen jaar vloog de helikopter zo’n 880 keer uit. Vaak grijpt het urgentieteam in bij ernstige neurologische afwijkingen, acute hartaandoeningen of traumata. In ongeveer 40 gevallen hebben ze zo een leven gered in 2024. De nieuwe federale regering oordeelde dan ook dat het noodzakelijk is om deze helikopterwerking te verzekeren en liet een verbintenis tot een “definitieve erkenning” optekenen in het regeerakkoord, al zal dat wellicht niet alle kosten dekken.

“Het feit dat er een definitieve erkenning zou komen is mooi, maar een erkenning betekent niet automatisch dat er financiering komt. Voorlopig verandert er dus niets aan onze fondsenwerving en werking die we via een vzw beheren. Een vaste financiële ondersteuning zou nochtans welgekomen zijn. Jaarlijks moeten we met onze vzw MUG-Heli een budget van 850.000 euro bij elkaar krijgen om de helikopter en alles wat daarrond komt kijken te kunnen onderhouden. We zijn dan ook heel dankbaar dat DELA ons blijft steunen.”

  • Dokter Nicolas Müller van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening

“Als schepen van Stad Brugge en federaal volksvertegenwoordiger erken ik het onmiskenbare belang van de MUG-heli’s. Het is een mooi vooruitzicht dat we vanuit het crematorium kunnen bijdragen om deze levensreddende helikopters in de lucht te houden. Bovendien verzeker het federale regeerakkoord de toekomst van de twee huidige MUG-heli’s.”

- Franky Demon, schepen van openbaar domein in Brugge

 €17.000 van het crematorium

 Het crematorium van Brugge is sinds jaar en dag één van de trouwe sponsors van de MUG-heli. Elk jaar schenken DELA en Stad Brugge  een bedrag aan de vzw die de helikopter in de lucht houdt. Dat geld verzamelen ze op een bijzondere manier. Na crematies blijven soms edelmetalen over, zoals titanium van protheses. Het crematorium verkoopt die metalen aan een gespecialiseerd bedrijf dat de stoffen verwerkt voor o.a. nieuwe medische toepassingen. De opbrengst daarvan - dit jaar 17.000 euro - schenken DELA en de stad Brugge, die het crematorium beheren, aan een goed doel.

 

“Als crematorium komen we elke dag in aanraking met overlijdens. We vinden het dan ook belangrijk om via onze gift aan de interventiehelikopter van dokter Müller en zijn team levens te kunnen redden in de Brugse regio en tot ver daarbuiten. Dat is een belangrijke maatschappelijke taak die we graag blijven ondersteunen. ”

  • ​Alexandra Mazzarella, zonemanager Oostkust & Crematorium Blauwe Toren Brugge (DELA)

Vliegtechnische opleiding

Het bedrag dat DELA schenkt zal voor een groot deel gebruikt worden om de vliegtechnische opleiding van verpleegkundigen te bekostigen. Die kost ongeveer €15.000.

“De vliegtechnische opleiding van onze verpleegkundigen wordt met de jaren strenger. Zij moeten nu jaarlijks twee dagen opleiding krijgen in een vliegsimulator in Frankrijk. De steun van DELA is dus zeer welgekomen om deze essentiële opleiding te kunnen blijven voorzien.”

  • Dokter Nicolas Müller van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening

Nieuws

Kerstboom geplant op de Burg

Op dinsdag 4 november start de dienst Openbaar Domein van Stad Brugge met het plaatsen van kerstbomen. De blikvanger is een indrukwekkende boom van 15 meter, afkomstig uit een privétuin in Weismes (Sourbrodt). Deze werd op 3 november afgezaagd en met een speciaal uitschuifbaar transportsysteem richting Brugge vervoerd. Er werd ook een boom van 13 meter op de Markt geplaatst. In totaal worden er 416 kerstbomen in het centrum en de deelgemeenten geplaatst. Alle bomen moeten tegen eind november op hun plek staan.

Tunnel stationsomgeving wordt gegraven

De komende twee weekends staan er belangrijke werkzaamheden gepland in de stationsomgeving van Brugge. Tussen ’t Zand en de Unescorotonde worden betonnen constructies onder de R30 geschoven voor de aanleg van de nieuwe passage voor voetgangers en fietsers.

Om dit mogelijk te maken, bouwde aannemer Boskalis de voorbije maanden twee massieve betonnen dekken die zullen dienen als het plafond van de toekomstige Unescopassage. In de weekends van 7 en 14 november, telkens van vrijdagavond 19.00 uur tot maandagochtend 6.00 uur, worden deze constructies ingeschoven onder de R30. Dit is een technisch hoogstandje dat gepaard gaat met intensieve werkzaamheden en aanzienlijke verkeers- en geluidshinder.

Tijdens het weekend van 7 november wordt de constructie onder de rijweg aan de zijde van het VTI en de Boeverie ingeschoven, waardoor het verkeer richting station tijdelijk wordt onderbroken. In het weekend van 14 november is het verkeer tussen de Unescorotonde en ’t Zand niet mogelijk.

Er wordt tijdens deze twee cruciale weekends dag en nacht gewerkt om de impact voor de Bruggeling zo beperkt mogelijk te houden. Op vrijdagavond start het openbreken van de rijweg, gevolgd door graafwerkzaamheden en het plaatsen van damplanken. Op zaterdagavond begint het langzaam inschuiven van de dakplaten, gepland tussen 23.00 uur en 2.00 uur ’s nachts. Daarna wordt de rijweg opnieuw opgebouwd met fundering, asfalt en signalisatie zodat het verkeer op maandagochtend opnieuw vlot kan doorstromen.

Het project is het resultaat van een grondige voorbereiding en een nauwe samenwerking tussen verschillende partners. De werken veroorzaken onvermijdelijk hinder, zowel voor het verkeer als op het vlak van geluid, onder meer door het inslaan van damplanken. Omwonenden worden tijdig geïnformeerd, en er wordt intensief gewerkt tijdens twee weekends om de overlast tot een minimum te beperken. Zo wordt er stap voor stap gebouwd aan een veilige en moderne stationsomgeving.

De stad benadrukt dat deze ingreep noodzakelijk is voor de verdere uitbouw van een veilige en toekomstgerichte mobiliteitsinfrastructuur. Er wordt 24 uur op 24 gewerkt om de werkzaamheden in een zo kort mogelijke periode uit te voeren. Brugge investeert hiermee in een aangename, toegankelijke en duurzame omgeving voor inwoners en bezoekers.

Het inschuiven van de betonnen dekken is een van de meest technische fases van het project. Na deze operatie volgt het ondergrondse graaf- en afwerkingswerk, terwijl boven de grond gestart wordt met de aanleg van nieuwe voet- en fietspaden. De stationsomgeving krijgt zo een grondige metamorfose.

Buurten in de bloemen

Naar jaarlijkse traditie zullen ook in 2026 de Brugse buurten weer letterlijk en figuurlijk openbloeien. Dankzij de bloemenactie van Stad Brugge krijgen tal van gevels opnieuw een kleurrijk accent met geraniums en petunia’s. De ophaaldag van de bloemetjes is vastgelegd op zaterdag 9 mei 2026.