Steun aan MUG Heli

Publicatiedatum

Auteur

Bart Lambrecht

Deel dit artikel

Crematorium Brugge houdt MUG-heli in de lucht met donatie van €17.000

Ondanks federale erkenning blijft werking afhankelijk van fondsenwerving en sponsoring

De medische helikopter van het AZ Sint-Jan kan ook in 2025 levens redden in Brugge en de wijde omgeving. De federale overheid wil de helikopterwerking immers een definitieve erkenning geven. Toch blijft extra fondsenwerving nodig om het levensreddende toestel in de lucht te houden. Stad Brugge en uitvaartspecialist DELA schenken daarom dit jaar opnieuw 17.000 euro aan de MUG-heli. Een groot deel van dat bedrag zal de verstrengde vliegtechnische opleiding van verpleegkundigen bekostigen.

Als snelheid cruciaal is of een locatie moeilijk te bereiken is, dan schakelt de noodcentrale 112 in West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Zeeland de MUG-heli van de provincie West-Vlaanderen in. Het afgelopen jaar vloog de helikopter zo’n 880 keer uit. Vaak grijpt het urgentieteam in bij ernstige neurologische afwijkingen, acute hartaandoeningen of traumata. In ongeveer 40 gevallen hebben ze zo een leven gered in 2024. De nieuwe federale regering oordeelde dan ook dat het noodzakelijk is om deze helikopterwerking te verzekeren en liet een verbintenis tot een “definitieve erkenning” optekenen in het regeerakkoord, al zal dat wellicht niet alle kosten dekken.

“Het feit dat er een definitieve erkenning zou komen is mooi, maar een erkenning betekent niet automatisch dat er financiering komt. Voorlopig verandert er dus niets aan onze fondsenwerving en werking die we via een vzw beheren. Een vaste financiële ondersteuning zou nochtans welgekomen zijn. Jaarlijks moeten we met onze vzw MUG-Heli een budget van 850.000 euro bij elkaar krijgen om de helikopter en alles wat daarrond komt kijken te kunnen onderhouden. We zijn dan ook heel dankbaar dat DELA ons blijft steunen.”

  • Dokter Nicolas Müller van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening

“Als schepen van Stad Brugge en federaal volksvertegenwoordiger erken ik het onmiskenbare belang van de MUG-heli’s. Het is een mooi vooruitzicht dat we vanuit het crematorium kunnen bijdragen om deze levensreddende helikopters in de lucht te houden. Bovendien verzeker het federale regeerakkoord de toekomst van de twee huidige MUG-heli’s.”

- Franky Demon, schepen van openbaar domein in Brugge

 €17.000 van het crematorium

 Het crematorium van Brugge is sinds jaar en dag één van de trouwe sponsors van de MUG-heli. Elk jaar schenken DELA en Stad Brugge  een bedrag aan de vzw die de helikopter in de lucht houdt. Dat geld verzamelen ze op een bijzondere manier. Na crematies blijven soms edelmetalen over, zoals titanium van protheses. Het crematorium verkoopt die metalen aan een gespecialiseerd bedrijf dat de stoffen verwerkt voor o.a. nieuwe medische toepassingen. De opbrengst daarvan - dit jaar 17.000 euro - schenken DELA en de stad Brugge, die het crematorium beheren, aan een goed doel.

 

“Als crematorium komen we elke dag in aanraking met overlijdens. We vinden het dan ook belangrijk om via onze gift aan de interventiehelikopter van dokter Müller en zijn team levens te kunnen redden in de Brugse regio en tot ver daarbuiten. Dat is een belangrijke maatschappelijke taak die we graag blijven ondersteunen. ”

  • ​Alexandra Mazzarella, zonemanager Oostkust & Crematorium Blauwe Toren Brugge (DELA)

Vliegtechnische opleiding

Het bedrag dat DELA schenkt zal voor een groot deel gebruikt worden om de vliegtechnische opleiding van verpleegkundigen te bekostigen. Die kost ongeveer €15.000.

“De vliegtechnische opleiding van onze verpleegkundigen wordt met de jaren strenger. Zij moeten nu jaarlijks twee dagen opleiding krijgen in een vliegsimulator in Frankrijk. De steun van DELA is dus zeer welgekomen om deze essentiële opleiding te kunnen blijven voorzien.”

  • Dokter Nicolas Müller van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening

Nieuws

90.000 bloemen sieren de stad

Brugge trekt haar zomerkleed aan: vanaf begin mei fleurt de stad opnieuw op met duizenden kleurrijke bloemen die het straatbeeld maandenlang zullen verfraaien. Achter deze jaarlijkse bloemenpracht gaat een grondige voorbereiding vooraf van de stadsmedewerkers van Stad Brugge. Met al deze inspanningen wordt Brugge ook deze zomer weer een uitnodigende plek voor inwoners, bezoekers én passanten.

Autodiefstallen zitten in de lift: meer wijkagenten betekenen meer ogen en oren.

Het aantal diefstallen uit of aan voertuigen is de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen, dit blijkt uit cijfers die ik recentelijk opvroeg aan Minister van Binnenlandse Zaken. Tussen 2020 en 2023 is het aantal geregistreerde diefstallen uit voertuigen in België gestegen met maar liefst 8.390 incidenten. In 2023 werden er uiteindelijk 41.878 feiten geregistreerd. In het eerste trimester van 2024 waren dit al 9.069 incidenten. De toename van het aantal diefstallen is zorgwekkend. We moeten dringend werk maken van een verhoogd aantal wijkagenten om deze opmars in te dijken. 

Red Courts in de Gulden Kamer, Sint-Kruis

Stad Brugge heeft er een gloednieuwe sportplek bij: het eerste Belgian Red Courtveld, gerealiseerd in samenwerking met de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB). De Red Court is een minivoetbalveld waar iedereen gratis en zonder reservatie mag op komen voetballen. Het initiatief maakt deel uit van een bredere nationale uitrol waarbij de KBVB in de komende jaren in zo’n 40 steden en gemeenten gelijkaardige velden zal aanleggen.