Toegankelijkheid van overheidsgebouwen voor personen met een handicap laat te wensen over

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

De Regie der Gebouwen beschikt nog steeds niet over een inventaris van de toegankelijkheid voor personen met een handicap van de verschillende federale overheidsgebouwen. Dat blijkt uit de antwoorden van staatssecretaris voor de Regie der Gebouwen Mathieu Michel (MR) op een schriftelijke vraag die ik stelde. De federale overheid moet haar ambities waarmaken wanneer het gaat om toegankelijkheid en inclusie.

 

Uit een schriftelijke vraag die ik stelde blijkt dat er nog steeds geen volwaardig register bestaat van het aantal federale overheidsgebouwen die toegankelijk of ontoegankelijk zijn voor personen met een handicap. Een zgn. toegankelijkheidskadaster geeft weer aan welke overheidsgebouwen nog aanpassingen nodig zijn om de toegankelijkheid voor personen met een handicap te garanderen. Dit toegankelijkheidskadaster wordt opgesteld op basis van elektronische diagnoseformulieren. Uit het antwoord van staatssecretaris Michel blijkt nu dat hij verwacht de analyses pas dit jaar op te starten. Bovendien wordt er verwacht dat de analyses zo’n twee jaar in beslag zullen nemen. De diagnoses voor de gebouwencomplexen in Wallonië zouden ten vroegste eind 2025 starten en voor Vlaanderen is er nog niet eens een diagnoseformulier opgesteld. Daar wacht men op nieuwe regelgeving van het Vlaams Gewest.

Deze desastreuze timing is onfair voor mensen met een handicap die ofwel tewerkgesteld zijn in een overheidsgebouw of die er als burger terecht moeten kunnen. Zonder dergelijke inventaris kan er geen actieplan met prioriteiten worden opgesteld, wat op haar beurt resulteert in het uitstellen van noodzakelijke aanpassingswerken. Die werken zijn cruciaal voor de inclusie van personen met een handicap. De federale overheid heeft als doelstelling om binnen het federaal administratief openbaar ambt 3% personen met een handicap te werk te stellen. In 2023 was er voor het eerst sinds jaren sprake van een stijging, maar maakte het aantal personen met een handicap nog steeds slechts 1,40% van het federaal overheidspersoneel uit. Een belangrijke voorwaarde voor de tewerkstelling van personen met een handicap is uiteraard dat de gebouwen van de overheid toegankelijk moeten zijn voor deze mensen. Zo’n toegankelijkheidskadaster kan bijdragen tot de prioritering en structurele aanpassingen aan de infrastructuur.

Tot op de dag van vandaag ontbreekt een dergelijk kadaster, ondanks de ambitie die werd opgenomen in het Federaal Actieplan Handicap 2021-24. De Regie der Gebouwen, officieel onder de bevoegdheid van staatssecretaris Mathieu Michel (MR), moet dringend werk maken van zo’n inventaris. Er moet snel werk gemaakt worden van dat toegankelijkheidskadaster. We moeten als overheid niet enkel het goede voorbeeld geven en onze verplichtingen naleven, maar moeten er ook voor zorgen dat de openbare dienstverlening toegankelijk is voor elke persoon, met of zonder handicap.

De gewestelijke diagnoses en de bepaling van de prioriteiten zijn één zaak, maar daarmee verandert er op het terrein voor personen met een handicap bitter weinig. Zij zijn pas geholpen wanneer de noodzakelijke aanpassingswerken aan de infrastructuur ook effectief uitgevoerd kunnen worden. De opmaak van het kadaster en een bijbehorende prioriteitenlijst lijkt nog jaren te gaan duren. Dit moet sneller kunnen. De volgende regering moet actie ondernemen, snel werk maken van dat toegankelijkheidskadaster en ervoor zorgen dat de meest prioritaire aanpassingen zo snel mogelijk worden uitgevoerd. Als overheid moeten we het goede voorbeeld geven en onze verplichtingen ter zake respecteren. Er is al lang genoeg getreuzeld.

 

Nieuws

Universiteit Gent en Brugge = pioniers in stadsgroen

Stad Brugge neemt samen met de Universiteit Gent deel aan het Europees project Klimaatrobuust StadsGroen met proefaanplantingen in Beisbroek. Tussen de E40 en de Beisbroekdreef worden de laatste resterende akkers beplant, goed voor een oppervlakte van ongeveer 10 hectare. Het project bestaat uit zeven proefvlakken, de meeste met een oppervlakte van ongeveer 1 hectare. De proefvlakken worden aangelegd met verschillende technieken en soorten, om de groeistadia van diverse bomen en struiken met elkaar te kunnen vergelijken.

Parlementair medewerker gezocht!

Op zoek naar een boeiende en uitdagende job in het hart van de politiek? 🏛️ Ben je een organisatorisch talent met gevoel voor communicatie 🗣️ en bouw je graag een sterk netwerk uit? 🌐 Solliciteer dan en wie weet word je binnenkort mijn nieuwe parlementair medewerker. Ken je iemand die hiervoor in aanmerking komt, stuur dan gerust door. Bedankt! 🤝 Meer info: https://www.cdenv.be/vacature_parlementair_medewerker_franky_demon

Omgevingsaanleg heemkundig documentatiecentrum De Zorghe

De omgeving van het heemkundig documentatiecentrum De Zorge aan de Moerkerkse Steenweg 194 (Sint-Kruis) heeft een grondige vernieuwing ondergaan. Zowel de riolering, de verharding als de groenzones werden volledig opgefrist, wat resulteert in een toegankelijke, moderne en uitnodigende ruimte.