tussenkomst over nieuwe voetbalwet

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

In de commissie Binnenlandse Zaken bespraken we de aanpassing van de Voetbalwet. Als schepen van Sport in de thuisstad van twee absolute topclubs uit ons Belgisch voetbal, ligt de veiligheid van spelers en supporters bij voetbalmatchen mij bijzonder nauw aan het hart. Voetbal zou een feest moeten zijn. Desalniettemin moeten we vaststellen dat enkelen het weekend na weekend – soms letterlijk – verknallen voor anderen. We moeten streng optreden tegen elke vorm van geweld in en rond het stadion, het misbruik van pyrotechniek beteugelen en racisme en xenofobie een halt toe roepen. Dit ontwerp reikt daartoe bijkomende handvaten aan.

De strijd voor een veilig voetbal voeren we samen. Elke betrokken actor heeft hierin zijn rol te spelen. Het is daarom goed dat met dit ontwerp de organisatoren van voetbalwedstrijden verder geresponsabiliseerd worden en dat de algemene zorgvuldigheidsplicht uitgebreid wordt naar het voorkomen van de aanwezigheid van pyrotechnische middelen en zaken die gebruikt worden om zich aan identificatie te onttrekken. Voorkomen is immers steeds beter dan te moeten genezen. Door organisatoren te verplichten proactief op te treden kunnen we erger voorkomen. Daarom verheug ik me over de verplichting die hen wordt opgelegd om de supporters te sensibiliseren over het gebruik van pyrotechniek en het verbod op racisme en xenofobie.

Als het toch fout loopt, moet er echter adequaat opgetreden kunnen worden. Camerabeelden zijn van groot belang voor de identificatie van keetschoppers. Door te voorzien in hogere minimumsancties verplichten we organisatoren om hun verantwoordelijkheden op dit punt correct na te komen. Ook de bredere bevoegdheden inzake identiteitscontroles steunt onze fractie in dit licht voluit.

Stewards, veiligheidsverantwoordelijken, politiemensen en bewakingsdiensten zetten zich elke week met veel enthousiasme en passie in voor de veiligheid van anderen tijdens de matches. Zij verdienen onze volledige steun en ons grootste respect. Met dit wetsontwerp beschermen we hen verder tegen elke vorm van verwerpelijk geweld tegen hun persoon. Op mijn initiatief werd vorig jaar reeds de sancties voor aanzetten tot geweld tegen stewards en hulpverleners verdubbeld. Dit wetsontwerp gaat nog een stuk verder. Er wordt komaf gemaakt met de verschillen tussen de verschillende veiligheidsberoepen en het voorziet uitdrukkelijk ook bepalingen omtrent geweld tegen de politie. Om elke vorm van geweld te ontraden worden de sancties verder opgevoerd.  Ook de hogere sancties voor racisme, xenofobie, het hanteren van Bengaals vuur en van pyrotechniek zijn niet meer dan op zijn plaats.

Nieuws

Fietsersbrug Kolvestraat

Stad Brugge keurde de gunning van een nieuwe fietsersbrug over de Kolvestraat goed. Hiermee wordt een gevaarlijk kruispunt aangepakt. De brug maakt een veilige oversteek mogelijk over de drukke Kolvestraat, een knelpunt op de route tussen Brugge en Zeebrugge. Hiermee krijgt de fietssnelweg F31 een cruciale, belangrijke verbinding tussen het bedrijventerrein Blauwe Toren en het havengebied in Zeebrugge. Provincie West-Vlaanderen is trekker en grootste partij in dit dossier.

 

Speelplein 't Leitje Ver-Assebroek geopend

In Ver-Assebroek kreeg het speelplein ’t Leitje een serieuze make-over. Tot voor kort stond er hier een speeltoestel, wat bomen en struiken. De oppervlakte van 1030 m² werd volledig hertekend en ingevuld. Voortaan is er voor elk wat wils: voor peuters tot kinderen van de lagere school. Het plein kreeg naast nieuwe speeltoestellen ook kleurrijk meubilair en uitnodigende zones. Door de uitbreiding van de wijk met nieuwe woningen groeide de nood aan een eigentijds en gevarieerd speelaanbod. Deze heraanleg speelt hier perfect op in.

Vervuilde sites De Lijn en Knapen worden aangepakt

Stad Brugge neemt zelf het initiatief om twee vervuilde terreinen versneld aan te pakken: de voormalige stelplaats van De Lijn in Assebroek en de site Knapen in Zeebrugge. Op beide locaties komt op termijn een nieuw park, maar eerst is bodemsanering nodig. Voor de praktische en administratieve uitvoering werkt de stad samen met Tersana vzw.