hogere straffen voor geweld tegen stewards in voetbalstadions

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Ik diende een wetsvoorstel in tot aanpassing van de voetbalwet om de minimumstraf op geweld tegen hulpverleners en stewards in voetbalstadions te verdubbelen. Dat zou neerkomen op een administratieve geldboete van minimum 1000€ en minstens twee jaar stadionverbod. 

Stewards en hulpverleners hebben een zware, vaak ondankbare job om de veiligheid in en rond de stadions te handhaven. Dat doen ze bijvoorbeeld door controles uit te voeren op toeschouwers, geweld aan te pakken, maar ook hulp te verlenen bij ongevallen. In deze taak verdienen ook zij optimaal beschermd te worden. Agressie tegen deze stewards is onaanvaardbaar en willen we met dit voorstel sterker ontraden. Daarom verdubbelen we de minimumstraf voor geweldplegers. Voetbal moet een feest blijven voor iedereen. Wie agressief is tegen stewards, brengt iedereen in gevaar.

De recente incidenten met Bengaals vuur en andere pyrotechnische middelen brachten opnieuw de veiligheid in en rond voetbalstadia onder de aandacht. Bij die handhaving van de veiligheid spelen stewards een bijzonder belangrijke rol. De Voetbalwet kent hen immers talrijke taken toe. De controle van supporters op het bezit van gevaarlijke voorwerpen, zoals pyrotechnische middelen, behoort daar ook toe. Ook moeten ze optreden tegen toeschouwers die de veiligheid van andere supporters in gevaar brengen.

Minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden komt binnenkort met een wetsontwerp waarin de minimumstraffen voor het binnenbrengen en gebruiken van pyrotechnische middelen in voetbalstadia worden opgetrokken.

Ik neem nu het initiatief om ook de minimumstraf voor geweld tegen hulpverleners en stewards op te trekken tot een minimale administratieve geldboete van 1000 euro en een minimaal administratief stadionverbod van twee jaar. Met het voorstel zal dit geweld dus op hetzelfde niveau bestraft worden als voor het onrechtmatig betreden van het voetbalveld. De maxima zoals die nu in artikel 24 Voetbalwet vervat zijn, de administratieve geldboete van 5000 euro en het administratief stadionverbod van 5 jaar, zouden ongewijzigd blijven.

Nieuws

Cd&v wil meer preventieve fouilles: “geen kans geven om te rellen”

De rellen tijdens oudejaarsnacht waren nog maar net achter de rug, of Brussel werd begin januari opnieuw opgeschrikt door geweld. In Molenbeek liep het opnieuw mis na een wedstrijd van Marokko op de Afrika Cup. Wat een moment van sport en samenzijn had kunnen zijn, ontaardde opnieuw in rellen. Voor mij is de maat vol. Daarom pleit cd&v ervoor dat Brusselse burgemeesters veel sterker inzetten op preventieve maatregelen, met onder meer systematische identiteitscontroles en preventieve fouilles op plaatsen waar onrust wordt verwacht.

Elke dag drie nieuwe gevallen van exhibitionisme

Exhibitionisme is een niet te onderschatten fenomeen in ons land. Dagelijks worden gemiddeld drie nieuwe feiten geregistreerd. Confrontaties die burgers – en zeker minderjarigen – vaak erg doen schrikken en zelfs trauma’s kunnen achterlaten. Volgens de opgevraagde cijfers, gaat het sinds 2019 om bijna 8.500 incidenten. Dit is geen randfenomeen meer. Daarom roep ik op tot meer blauw op straat en betere psychologische begeleiding van zowel dader als slachtoffer.

Cd&v wil dat burgemeesters privéwoningen kunnen sluiten omwille van drugsactiviteiten

De strijd tegen drugs is nog lang niet gestreden. Dat blijkt uit het hoge aantal plekken in ons land waar synthetische drugs worden geproduceerd. Uit een recente bevraging van de Vlaamse overheid bij 170 burgemeesters blijkt bovendien dat drugs vandaag de grootste veiligheidsuitdaging vormen, zowel in grote steden als in kleinere gemeenten. Vanuit cd&v wil ik daarom dat burgemeesters sterker kunnen optreden wanneer ze drugsproductie of -handel op het spoor komen. Concreet pleit ik ervoor om burgemeesters de bevoegdheid te geven om ook privéwoningen die dienstdoen als drugsverkooppunt of -productieplaats tijdelijk te sluiten.