hogere straffen voor geweld tegen stewards in voetbalstadions

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Ik diende een wetsvoorstel in tot aanpassing van de voetbalwet om de minimumstraf op geweld tegen hulpverleners en stewards in voetbalstadions te verdubbelen. Dat zou neerkomen op een administratieve geldboete van minimum 1000€ en minstens twee jaar stadionverbod. 

Stewards en hulpverleners hebben een zware, vaak ondankbare job om de veiligheid in en rond de stadions te handhaven. Dat doen ze bijvoorbeeld door controles uit te voeren op toeschouwers, geweld aan te pakken, maar ook hulp te verlenen bij ongevallen. In deze taak verdienen ook zij optimaal beschermd te worden. Agressie tegen deze stewards is onaanvaardbaar en willen we met dit voorstel sterker ontraden. Daarom verdubbelen we de minimumstraf voor geweldplegers. Voetbal moet een feest blijven voor iedereen. Wie agressief is tegen stewards, brengt iedereen in gevaar.

De recente incidenten met Bengaals vuur en andere pyrotechnische middelen brachten opnieuw de veiligheid in en rond voetbalstadia onder de aandacht. Bij die handhaving van de veiligheid spelen stewards een bijzonder belangrijke rol. De Voetbalwet kent hen immers talrijke taken toe. De controle van supporters op het bezit van gevaarlijke voorwerpen, zoals pyrotechnische middelen, behoort daar ook toe. Ook moeten ze optreden tegen toeschouwers die de veiligheid van andere supporters in gevaar brengen.

Minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden komt binnenkort met een wetsontwerp waarin de minimumstraffen voor het binnenbrengen en gebruiken van pyrotechnische middelen in voetbalstadia worden opgetrokken.

Ik neem nu het initiatief om ook de minimumstraf voor geweld tegen hulpverleners en stewards op te trekken tot een minimale administratieve geldboete van 1000 euro en een minimaal administratief stadionverbod van twee jaar. Met het voorstel zal dit geweld dus op hetzelfde niveau bestraft worden als voor het onrechtmatig betreden van het voetbalveld. De maxima zoals die nu in artikel 24 Voetbalwet vervat zijn, de administratieve geldboete van 5000 euro en het administratief stadionverbod van 5 jaar, zouden ongewijzigd blijven.

Nieuws

Actuadebat over de brand in de Hoge Venen

Gevangenis Brugge staat te koken en te kraken: renovatie van 16 miljoen euro blijft in de koelkast

Zweterige celblokken in de zomer, stinkende medische afdelingen en een omheining die dringend aan vervanging toe is. De penitentiaire instelling in Brugge kampt met een indrukwekkende lijst infrastructurele problemen. Dat blijkt uit het antwoord van bevoegd minister Vanessa Matz op mijn parlementaire vraag. Ik vroeg de Regie der Gebouwen om duidelijkheid nadat de Commissie van Toezicht in haar jaarverslag van 2025 alarm sloeg. De rekening voor herstel loopt intussen op tot meer dan 16 miljoen euro, terwijl daarvoor vandaag geen budget voorhanden is. 

De gevangenis van Brugge is een van de grootste van het land, met plaats voor 612 gedetineerden. De instelling doet grotendeels dienst als arresthuis, beschikt over een psychiatrische annex en herbergt ook een vrouwenafdeling waar vrouwelijke gedetineerden hun kind tot de leeftijd van drie jaar bij zich mogen houden. Net die schaal en de intensieve bezetting wegen zwaar door op een gebouw dat stilaan zijn ouderdom laat voelen.

Plenaire vraag: Onze kinderen zijn geen verdienmodel voor Big Tech

Eindeloos scrollen, video's die vanzelf beginnen en algoritmes die precies weten wat je nog een minuutje langer laat kijken: het zijn allemaal trucs die gebruikers vasthouden en dwangmatig gebruik voeden. Voor volwassenen is dat al moeilijk te weerstaan. Van kinderen kunnen we dat helemaal niet verwachten.

Ik vind dat we onze kinderen daarom te makkelijk overlaten aan Big Tech. Die bedrijven verdienen geld aan hun aandacht. Als politiek horen wij die kinderen te beschermen.