Petitie tegen windmolen nabij Kruisabeelewijk

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Luminus diende een dossier in om een windturbine te bouwen op het terrein van CBR Brugge ( Lodewijk Coiseaukaai 160) in Brugge. Alhoewel de turbine in het havengebied wordt voorzien, staat deze zeer dicht bij Kruisabele. De dichtstbijzijnde woning staat op slechts 150m. de afstand tot de eerste woningen van de wijk Kruisabeele is 350 meter waardoor de impact groot zal zijn.

Er zijn reeds verschillende bezwaren ingediend voor de bouw van de windturbine. Het buurtcomité van de Kruisabeelewijk overhandigde mij een petitie tegen de komst van de windturbine.  

Windenergie is noodzakelijk, maar zo dicht bij de woonkern van Kruisabeele is dit onverantwoord. Het was belangrijk dat iedereen op de hoogte was van de aanvraag, daarom heb ik opdracht gegeven aan mijn dienst om iedereen van o.a. Kruisabeele in te lichten van het openbaar onderzoek per brief. Zo konden mensen hun opmerkingen bezorgen aan het stadsbestuur die deze bundelt en doorgeeft aan Vlaanderen.

ik werk aan een windplan dat moet aantonen waar er in Brugge nog plaats is voor windmolens.  Het plan moet voor de zomervakantie afgerond zijn. Daarin worden ook plaatsen opgenomen  waar het plaatsen van windmolens onverantwoord is. Zo willen we aanvragen als deze vermijden in de toekomst.

Het dossier werd ingediend bij Departement Omgeving. De taak van de stad is om het openbaar onderzoek te organiseren en erna advies uit te brengen. Het advies zal voorgelegd worden aan het College van 8 maart. Daarna zal het advies doorgegeven worden aan Vlaanderen, departement omgeving die zal beslissen.

Nieuws

Kerstboom geplant op de Burg

Op dinsdag 4 november start de dienst Openbaar Domein van Stad Brugge met het plaatsen van kerstbomen. De blikvanger is een indrukwekkende boom van 15 meter, afkomstig uit een privétuin in Weismes (Sourbrodt). Deze werd op 3 november afgezaagd en met een speciaal uitschuifbaar transportsysteem richting Brugge vervoerd. Er werd ook een boom van 13 meter op de Markt geplaatst. In totaal worden er 416 kerstbomen in het centrum en de deelgemeenten geplaatst. Alle bomen moeten tegen eind november op hun plek staan.

Tunnel stationsomgeving wordt gegraven

De komende twee weekends staan er belangrijke werkzaamheden gepland in de stationsomgeving van Brugge. Tussen ’t Zand en de Unescorotonde worden betonnen constructies onder de R30 geschoven voor de aanleg van de nieuwe passage voor voetgangers en fietsers.

Om dit mogelijk te maken, bouwde aannemer Boskalis de voorbije maanden twee massieve betonnen dekken die zullen dienen als het plafond van de toekomstige Unescopassage. In de weekends van 7 en 14 november, telkens van vrijdagavond 19.00 uur tot maandagochtend 6.00 uur, worden deze constructies ingeschoven onder de R30. Dit is een technisch hoogstandje dat gepaard gaat met intensieve werkzaamheden en aanzienlijke verkeers- en geluidshinder.

Tijdens het weekend van 7 november wordt de constructie onder de rijweg aan de zijde van het VTI en de Boeverie ingeschoven, waardoor het verkeer richting station tijdelijk wordt onderbroken. In het weekend van 14 november is het verkeer tussen de Unescorotonde en ’t Zand niet mogelijk.

Er wordt tijdens deze twee cruciale weekends dag en nacht gewerkt om de impact voor de Bruggeling zo beperkt mogelijk te houden. Op vrijdagavond start het openbreken van de rijweg, gevolgd door graafwerkzaamheden en het plaatsen van damplanken. Op zaterdagavond begint het langzaam inschuiven van de dakplaten, gepland tussen 23.00 uur en 2.00 uur ’s nachts. Daarna wordt de rijweg opnieuw opgebouwd met fundering, asfalt en signalisatie zodat het verkeer op maandagochtend opnieuw vlot kan doorstromen.

Het project is het resultaat van een grondige voorbereiding en een nauwe samenwerking tussen verschillende partners. De werken veroorzaken onvermijdelijk hinder, zowel voor het verkeer als op het vlak van geluid, onder meer door het inslaan van damplanken. Omwonenden worden tijdig geïnformeerd, en er wordt intensief gewerkt tijdens twee weekends om de overlast tot een minimum te beperken. Zo wordt er stap voor stap gebouwd aan een veilige en moderne stationsomgeving.

De stad benadrukt dat deze ingreep noodzakelijk is voor de verdere uitbouw van een veilige en toekomstgerichte mobiliteitsinfrastructuur. Er wordt 24 uur op 24 gewerkt om de werkzaamheden in een zo kort mogelijke periode uit te voeren. Brugge investeert hiermee in een aangename, toegankelijke en duurzame omgeving voor inwoners en bezoekers.

Het inschuiven van de betonnen dekken is een van de meest technische fases van het project. Na deze operatie volgt het ondergrondse graaf- en afwerkingswerk, terwijl boven de grond gestart wordt met de aanleg van nieuwe voet- en fietspaden. De stationsomgeving krijgt zo een grondige metamorfose.

Buurten in de bloemen

Naar jaarlijkse traditie zullen ook in 2026 de Brugse buurten weer letterlijk en figuurlijk openbloeien. Dankzij de bloemenactie van Stad Brugge krijgen tal van gevels opnieuw een kleurrijk accent met geraniums en petunia’s. De ophaaldag van de bloemetjes is vastgelegd op zaterdag 9 mei 2026.