Geen windmolens in Patentestraat in Lissewege

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Stad Brugge wordt zoals de meeste steden en gemeenten , zeker in West-Vlaanderen, de meest windrijke provincie, stevig bevraagd om nieuwe windturbines toe te staan. Zo was er ook een aanvraag om windturbines te plaatsen in de Patentestraat. De stad gaf hiervoor eerder al negatief advies. De raad voor vergunningsbetwistingen treed de stad nu bij in dit advies.

In maart 2018 gaf het College van burgemeester en schepenen een ongunstig advies aan de Provinciale Omgevingsvergunningscommissie voor het bouwen van 3 windturbines in de Patentestraat. We vinden dat windturbines niet lukraak mogen geplaatst worden. Daarom hanteert de stad een duidelijke afbakening tussen industriegebied en stadslandschappen waar de bedrijvigheid vanuit de verte voelbaar is. Deze windmolens zouden temidden van het polderlandschap geplaatst worden, wat voor ons niet kan. We willen onze schaarse ruimte zoveel mogelijk vrijwaren.

Ondanks dit ongunstig advies verleende de Deputatie deze vergunning wel. De Stad ging tegen deze beslissing in beroep waarna ook de Minister eind november 2018 de vergunning verleende, weliswaar onder voorwaarde dat de ashoogte beperkt zou worden tot 90 meter. De stad diende daarna een verzoekschrift tot vernietiging in bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen, zegt Demon. De stad kreeg nu gelijk in deze procedure en de vergunning werd vernietigd. De Minister heeft nu 4 maanden de tijd om een nieuwe beslissing te nemen.

Het is duidelijk dat een lokale en mogelijks zelfs een bovenlokale ruimtelijke aanpak noodzakelijk is. Het structureel inplannen van locaties waar het plaatsen van windturbines al dan niet mogelijk zijn lijkt een betere werkwijze. Er is nood aan een windmolenplan.

Nieuws

Werken aan Gentpoort gestart

Op maandag 15 juni 2026 start aannemer Persyn met de heraanleg van de kruispunten R30/Gentpoortstraat/N337 en N337/Nijverheidsstraat/Daverlostraat. Met dit grootschalige project willen het Agentschap Wegen en Verkeer, De Vlaamse Waterweg, Farys en Stad Brugge de verkeersveiligheid aan de Gentpoort aanzienlijk verbeteren. Het knooppunt geldt als een van de drukste en meest complexe verkeerspunten in de stad.

Troostplek staat stil bij overleden papa's

Stad Brugge creëert troostplek op Vaderdag om overleden vaders te herdenken

Naar aanleiding van Vaderdag richt Stad Brugge van 10 tot en met 17 juni 2026 een tijdelijke troost- en herdenkingsplek in op de begraafplaats van Sint-Pieters. Met dit initiatief wil de stad overleden vaders letterlijk in de bloemen zetten en bezoekers een warme, serene plek bieden om stil te staan bij herinneringen aan een dierbare vaderfiguur.

Waterpraatpaal praat met kinderen over de Reitjes

Binnen het Europese project Waterwijs ontwikkelde Stad Brugge een innovatieve waterpraatpaal die kinderen en volwassenen in gesprek laat gaan met het water. Dankzij artificiële intelligentie kunnen bezoekers een interactieve dialoog voeren met de Brugse reien en andere waterlopen. De installatie wil mensen op een toegankelijke manier laten nadenken over waterkwaliteit, biodiversiteit en duurzaam watergebruik.