Renovatie voormalig provinciaal gouvernementsgebouw op Burg 4 door internationale architect

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Het college van burgemeester en schepenen leverde een gunstig stedenbouwkundig attest af voor het verbouwen van het voormalige provinciale gouvernementsgebouw op de Burg. Het gebouw – waar op dit moment kunstenaarsatelier ‘De Tank’ in zit - krijgt een multifunctionele invulling met co-working, co-living en reca-/culturele functies. Het ontwerp is van de internationaal gerenommeerde architect David Chipperfield.  

Na de verhuis van de overheidsdiensten kwam het gebouw op de Burg leeg te staan en werd het verkocht. De nieuwe eigenaar zal het bestaande pand verbouwen naar een hedendaags (nieuw)bouwvolume. Hiervoor werd de internationaal gerenommeerde architect David Chipperfield aangesteld, na het doorlopen van een architectuurwedstrijd waarbij zowel de Stad als het Agentschap Onroerend Erfgoed betrokken waren. Het is de eerste keer dat er in Brugge een project wordt gerealiseerd door deze architect. Ik ben dan ook erg trots dat in onze binnenstad straks een kwalitatief en beeldbepalend project van Chipperfield zal staan.

Het huidige ontwerp is het resultaat van een intensief voortraject met een uitgebreid ontwerpend onderzoek in constructieve dialoog met de dienst Omgevingsvergunning en de dienst Monumentenzorg & Erfgoedzaken. Het ontwerp werd ook voorgelegd aan de Expertencommissie Unesco (ECU) die een gunstig advies verleende.

 

Harmonisch architecturaal geheel

Het bestaande pand maakt deel uit van het beschermd stadsgezicht ‘Markt en Burg met Omgeving’. Dit betekent dat onder meer volume, schaal, materialen en architectuur maximaal behouden moeten blijven. Het ontwerp beantwoordt hieraan.

Het volledige gebouw zal worden afgewerkt met verspringende lessenaarsdaken die afhellen naar zowel het Provinciaal Hof als de Burg en Philipstockstraat. Deze dakvorm houdt meer rekening met de context. Het ontwerp staat zo mogelijk nog meer in harmonie met de gouverneursresidentie als zijn voorganger.

Sedert het begin van het ontwerpproces maakte de toren een volwaardig deel uit van het gebouw. De nieuwe versie is minder hoog dan de huidige en is in verhouding met de rest van het complex. De toren zal onderdak bieden aan publiek toegankelijke tentoonstellingsruimtes.

Het gelijkvloers en de bovenste verdieping zullen open zijn voor het publiek. Elke bezoeker zal kunnen genieten van het mooie uitzicht. Het opentrekken van de gelijkvloerse laag zorgt voor een nieuwe interactie met de Burg. Daar waar het huidige kantoorgebouw zich weinig opvallend in de hoek van het plein bevindt, zal de nieuwe realisatie uitnodigend zijn voor het publiek. De gevel wordt opengemaakt en er komt een verbinding met de Philipstockstraat die ook toegang zal geven tot de exporuimte en de tuin.

 

Multifunctionele invulling

Het gebouw krijgt een multifunctionele invulling. Er komt bijvoorbeeld ruimte voor co-working waarbij de gebruikers zullen kunnen genieten van gezamenlijk aangeboden diensten, vergaderruimtes en kantoren, maar ook voor co-living met een 26-tal een- en tweeslaapkamerappartementen en een driekamerappartement. Voor de bewoners is er ook een ondergrondse parking voor ongeveer veertig wagens. De gebruikers van het gebouw krijgen toegang tot een aantal gemeenschappelijke ruimtes en diensten, waaronder een restaurant en bar met buitenterras, een lobby, een tentoonstellings- en eventruimte en sportfaciliteiten.

 

Duurzaamheid

Het gebouw wordt bewust niet volledig gesloopt. Dit is zowel een duurzame als een economische keuze. Het betonskelet wordt behouden en de bestaande gevelpanelen (buitenparament in natuursteen) worden hergebruikt in een heel eigen uitgetekende gevelinvulling. De patine van de hergebruikte natuursteen blijft een mooie referentie naar het oorspronkelijke pand. Het nieuwe gebouw zal aan alle eisen van energiezuinigheid en isolatie voldoen.

Dit is een mooi voorbeeld van hoe ook een zeer hedendaagse hoogkwalitatieve architectuur in combinatie met het gebruik van traditionele materialen (hout, glas, natuur- en baksteen) harmonieus aansluiting kan vinden op een bestaande historische bouwcontext. 

Dit hedendaags gebouw is een nieuwe mijlpaal in de eeuwenlange bouwgeschiedenis van het Burgplein. Het vormt een nieuwe episode komend uit het verleden en kijkend naar de toekomst, een gebouw waarbij we bouwen voor de volgende eeuwen. De hoogstaande architectuur en de polyvalente gebruiksmogelijkheden zullen ervoor zorgen dat het gebouw als nieuw icoon een lange toekomst zal krijgen op de Burg.

Nieuws

Minder repeteren tijdens de werkuren na herhaaldelijke oproep

Gevangenis Brugge staat te koken en te kraken: renovatie van 16 miljoen euro blijft in de koelkast

Zweterige celblokken in de zomer, stinkende medische afdelingen en een omheining die dringend aan vervanging toe is. De penitentiaire instelling in Brugge kampt met een indrukwekkende lijst infrastructurele problemen. Dat blijkt uit het antwoord van bevoegd minister Vanessa Matz op mijn parlementaire vraag. Ik vroeg de Regie der Gebouwen om duidelijkheid nadat de Commissie van Toezicht in haar jaarverslag van 2025 alarm sloeg. De rekening voor herstel loopt intussen op tot meer dan 16 miljoen euro, terwijl daarvoor vandaag geen budget voorhanden is. 

De gevangenis van Brugge is een van de grootste van het land, met plaats voor 612 gedetineerden. De instelling doet grotendeels dienst als arresthuis, beschikt over een psychiatrische annex en herbergt ook een vrouwenafdeling waar vrouwelijke gedetineerden hun kind tot de leeftijd van drie jaar bij zich mogen houden. Net die schaal en de intensieve bezetting wegen zwaar door op een gebouw dat stilaan zijn ouderdom laat voelen.

Plenaire vraag: Onze kinderen zijn geen verdienmodel voor Big Tech

Eindeloos scrollen, video's die vanzelf beginnen en algoritmes die precies weten wat je nog een minuutje langer laat kijken: het zijn allemaal trucs die gebruikers vasthouden en dwangmatig gebruik voeden. Voor volwassenen is dat al moeilijk te weerstaan. Van kinderen kunnen we dat helemaal niet verwachten.

Ik vind dat we onze kinderen daarom te makkelijk overlaten aan Big Tech. Die bedrijven verdienen geld aan hun aandacht. Als politiek horen wij die kinderen te beschermen.