sportkompas voor lagere scholen

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

Stad Brugge biedt ook de komende maanden van het schooljaar nog Sportkompas aan voor kinderen uit het basisonderwijs. Sportkompas is een oriëntatietool die kinderen van 8 tot 10 jaar (3e en 4e leerjaar) helpt bij het kiezen van de juiste sport. Op basis van wat een kind leuk vindt en aan de hand van beweegoefeningen kan elk kind (en de ouders) leren welke sport het beste bij hem of haar past.

Sportkompas wil kinderen een duurzame band bieden met sport- en lichaamsbeweging. Op basis van enkele leuke tests kunnen ze kennismaken met minder evidente en nieuwe sporten. Kinderen kunnen zo ontdekken wat hen ligt, waar ze goed in zijn en waar hun talent en motivatie liggen. Wie iets graag doet, blijft het ook doen en dat is net de bedoeling van Sportkompas. We willen op basis van talent, motivatie en eigen keuzes onze kinderen levenslang aan het sporten krijgen.

De tests zijn leuk en toegankelijk. Er is een deel ‘I do’ en een deel ‘I like’. De ‘I Do’ testen omvatten 15 beweegoefeningen om te bepalen welke sporten het best bij het kind passen. Deze testjes worden afgenomen in de sporthal in samenwerking met Sportdienst Brugge die coördineert en zorgt voor de testleiders en de opvolging van alle testen. De ‘I Like’ is een interactieve en ludieke webapplicatie waarmee kinderen op speurtocht gaan naar de sporten die ze leuk vinden. Dit gebeurt samen met de leerkracht in de klas. Op basis van deze 2 luiken krijgen de kinderen een diploma die een richting aangeeft welke sporten het best bij hen passen.

Sportkompas biedt bovendien ook voor  leerkrachten L.O. een meerwaarde in het kader van hun leerlingvolgsysteem. De leerkracht krijgt dankzij de tests meer inzicht op het talent en de capaciteiten van de leerlingen en kan zo de lessen individueler en gerichter aanpakken. Sportkompas is een wetenschappelijk onderbouwde test die ontwikkeld werd door de Universiteit Gent. De tests worden ter beschikking gesteld door de vzw SportaMundi aan scholen en gemeenten in samenwerking met Sport Vlaanderen. Meer dan 25 andere Vlaamse steden en gemeenten tekenden in. Alle resultaten blijven in de online applicatie staan, waardoor vergelijking tussen de jaren mogelijk wordt en evoluties per kind, school en gemeente zichtbaar zijn. Er zijn dus heel wat resultaten uit deze tool te halen.   

Vorig jaar namen 971 kinderen uit 17 Brugse basisscholen deel. De top 5 leukste sporten waren toen: tennis, voetbal, tafeltennis, badminton en korfbal. Volgens de sportvaardigheid kwamen volgende sporten naar voor: atletiek-lange afstand, basketbal, voetbal, volleybal en wielrennen. Dit jaar zijn al 6 scholen ingeschreven, goed voor 327 leerlingen. De testen zijn gratis. We trekken vanuit de Stad voor Sportkompas jaarlijks een bedrag van 4.000 euro uit.

Nieuws

Plenaire vraag over de hervormingen van de brandweer

Onze brandweerlieden staan elke dag voor anderen klaar. Of het nu gaat om een woningbrand, een verkeersongeval of een medische interventie: zij zijn vaak als eersten ter plaatse wanneer mensen hulp nodig hebben. Dat engagement verdient niet alleen waardering, maar ook een beleid dat hen ondersteunt en versterkt.

Net daarom volg ik de geplande hervormingen van de brandweer van nabij op. Dat de regering werk wil maken van een modern personeelsbeleid is een goede zaak, maar de recente aankondiging van een staking van onbepaalde duur door de brandweervakbonden toont aan dat hervormingen alleen kunnen slagen wanneer er voldoende overleg en draagvlak is.

Plenaire vraag over de veiligheid van onze stations

Tijdens de plenaire vergadering van de Kamer bracht ik de veiligheid in en rond onze stations opnieuw onder de aandacht. Recente incidenten tonen aan dat stationsomgevingen nog te vaak geconfronteerd worden met geweld, overlast en criminaliteit. Wie de trein neemt, moet zich veilig kunnen verplaatsen. Dat mag geen discussiepunt zijn.

Werken aan Gentpoort gestart

Op maandag 15 juni 2026 start aannemer Persyn met de heraanleg van de kruispunten R30/Gentpoortstraat/N337 en N337/Nijverheidsstraat/Daverlostraat. Met dit grootschalige project willen het Agentschap Wegen en Verkeer, De Vlaamse Waterweg, Farys en Stad Brugge de verkeersveiligheid aan de Gentpoort aanzienlijk verbeteren. Het knooppunt geldt als een van de drukste en meest complexe verkeerspunten in de stad.