bespreking situatie in Afghanistan

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

De toestand in Afghanistan is schrijnend. Europa heeft de morele plicht om opvang te bieden aan mensen die hulp nodig hebben. We hebben nu de kans om te tonen dat we lessen getrokken hebben uit de vluchtelingencrisis van 2015.

Ik verwees in de commissie naar drie verantwoordelijkheden die ik voor ons land zie de komende tijd. Allereerst is dat uiteraard het zo snel mogelijk evacueren van de Belgen en hun kerngezinnen en van alle de andere categorieën van personen waarvan we het er over eens zijn dat zij onze bescherming verdienen. Ten tweede is dat ons zo goed als mogelijk voorbereiden op de vluchtelingenstroom die de komende maanden en jaren ongetwijfeld opnieuw op gang zal komen. Europese samenwerking en solidariteit is daarbij cruciaal. Europa heeft nu de kans om te tonen dat het in staat is om lessen te trekken uit de vluchtelingencrisis van 2015. Ook samenwerking met de buurlanden van Afghanistan om zoveel mogelijk mensen op te kunnen vangen in de regio zal onontbeerlijk zijn. Als België moeten we ook op dit punt blijven aan de kar trekken en indien nodig voldoende middelen vrijmaken. En ten derde moeten we als België verder blijven wandelen op het reeds ingeslagen pad naar een streng, maar humaan asielbeleid. Zo creëren we draagvlak voor de opvang van mensen die onze bescherming nodig hebben en staan we garant voor onze nationale veiligheid.

Nieuws

Plenaire vraag over de hervormingen van de brandweer

Onze brandweerlieden staan elke dag voor anderen klaar. Of het nu gaat om een woningbrand, een verkeersongeval of een medische interventie: zij zijn vaak als eersten ter plaatse wanneer mensen hulp nodig hebben. Dat engagement verdient niet alleen waardering, maar ook een beleid dat hen ondersteunt en versterkt.

Net daarom volg ik de geplande hervormingen van de brandweer van nabij op. Dat de regering werk wil maken van een modern personeelsbeleid is een goede zaak, maar de recente aankondiging van een staking van onbepaalde duur door de brandweervakbonden toont aan dat hervormingen alleen kunnen slagen wanneer er voldoende overleg en draagvlak is.

Plenaire vraag over de veiligheid van onze stations

Tijdens de plenaire vergadering van de Kamer bracht ik de veiligheid in en rond onze stations opnieuw onder de aandacht. Recente incidenten tonen aan dat stationsomgevingen nog te vaak geconfronteerd worden met geweld, overlast en criminaliteit. Wie de trein neemt, moet zich veilig kunnen verplaatsen. Dat mag geen discussiepunt zijn.

Werken aan Gentpoort gestart

Op maandag 15 juni 2026 start aannemer Persyn met de heraanleg van de kruispunten R30/Gentpoortstraat/N337 en N337/Nijverheidsstraat/Daverlostraat. Met dit grootschalige project willen het Agentschap Wegen en Verkeer, De Vlaamse Waterweg, Farys en Stad Brugge de verkeersveiligheid aan de Gentpoort aanzienlijk verbeteren. Het knooppunt geldt als een van de drukste en meest complexe verkeerspunten in de stad.