Structureel capaciteitsprobleem bij politiezone Arro Ieper: zware druk in grensstreek, maar versterking blijft uit

Publicatiedatum

Auteur

Franky Demon

Deel dit artikel

In de Kamer heb ik het capaciteitsprobleem van politiezone Arro Ieper aangekaart. Uit cijfers blijkt dat deze West-Vlaamse zone te maken krijgt met een hoge en stijgende werklast, terwijl het federale selectie- en aanwervingsbeleid achterblijft. Minister van Binnenlandse Zaken Bernard Quintin erkent de tekortkoming, maar blijft vraag over concrete oplossingen.

Arro Ieper onder druk door stijgende criminaliteitscijfers

Politiezone Arro Ieper registreerde in 2023 maar liefst 6.159 criminele feiten, en in de voorlopige cijfers van 2024 bedraagt dat aantal al 4.620, wat doet vermoeden dat het volledige aantal misdrijven in 2024 opnieuw hoog was.

Binnen Arro Ieper gaat het in 2023 hoofdzakelijk om feiten van diefstal en afpersing (1.148 feiten), gevolgd door bedrog, beschadiging van eigendom, misdrijven tegen de lichamelijke integriteit en informaticacriminaliteit.

Opvallend: in de voorlopige cijfers voor 2024 zijn er al meer feiten vastgesteld in categorieën zoals zedenmisdrijven, vreemdelingenwetgeving en gezondsheidsinbreuken dan in heel 2023. De werklast voor de lokale politie is bijzonder hoog. De cijfers tonen aan dat de realiteit op het terrein steeds complexer wordt, maar de personeelsbezetting volgt niet. Het politiecollege van Arro Ieper schreef daarom een brief aan de Vaste Commissie voor de Lokale Politie en de VVSG waarin ze een aantal suggesties doen om de personeelsproblematieken waarmee vele lokale zones geconfronteerd worden te verlichten. Ik legde deze suggesties ook voor aan minister van Binnenlandse Zaken Bernard Quintin.

Administratief ‘vol’, operationeel ‘leeg’

Minister Quintin gaf in zijn antwoord toe dat het huidige systeem om de personeelsbehoefte in te schatten tekortschiet. De statistische behoeftepeiling houdt enkel rekening met pensioneringen, terwijl andere vormen van uitstroom (zoals interne mobiliteit en promoties) buiten beschouwing blijven.

In mijn parlementaire vraag bracht ik ook een belangrijk knelpunt uit de brief van het politiecollege van Arro Ieper aan: kandidaat-inspecteurs worden al in de formatie van het lokale politiekorps meegeteld vanaf hun aanwerving, terwijl ze pas na minstens een jaar opleiding inzetbaar zijn op het terrein. Een zone als Arro Ieper wordt dus administratief als ‘gevuld’ beschouwd, terwijl op het terrein de versterking maanden op zich laat wachten.

Lokale oplossingen blijven dode letter

De politiezone Arro Ieper vraagt in haar brief meer flexibiliteit in het aanwervingsbeleid en een modernisering van de formatienormen. Ik vroeg daarom naar de stand van zaken rond de ‘lokale rekrutering’ die in 2022 onderdeel was van het sectoraal akkoord. Deze lokale rekrutering wordt voorlopig echter enkel toegepast in de politiezone Antwerpen als pilootproject. Een nationale uitrol blijft uit aangezien de noodzakelijke reglementaire aanpassingen niet werden doorgevoerd.

De minister gaf echter wel aan dat een hervorming van het selectieproces in voorbereiding is. Concepten zoals ‘Anders Selecteren’ en ‘Open Hiring’ worden onderzocht om het rekruterings- en opleidingsbeleid te verbeteren. Echter blijft het onduidelijk wanneer die hervormingen er zullen komen en wat ze dan concreet zullen inhouden en verbeteren.

Er is geen tijd voor pilootprojecten

De minister erkent de problemen maar blijft hangen in goede bedoelingen. Terwijl onze zones zoals Arro Ieper schreeuwen om versterking, lijkt het voorlopig te blijven bij plannen en proefprojecten. De mensen op het terrein hebben nu nood aan versterking. We moeten de zones die met een hoge werklast kampen versterken. Er is nood aan gerichte aanpassingen die een zichtbaar verschil maken op het terrein.

Ik pleit dan ook voor een totaalaanpak die enerzijds de job van politieagent aantrekkelijker moet maken en anderzijds ook het rekruterings-en selectietraject verder versterkt: de afspraken uit het regeerakkoord moeten gehonoreerd worden. Een rekruterings-en selectietraject dat maximaal 90 dagen in beslag neemt en waarbinnen zones kunnen samenwerken om zelf te rekruteren voor hun eigen zone, een grondige hervorming van het politieonderwijs en het voortzetten van de onderhandelingen met de vakbonden over het tweede luik van het sectoraal akkoord voor de politie. De visie ligt er. Heel wat zaken werden ook reeds voorbereid door de vorige minister. De tijd is gekomen om plannen in acties te vertalen.

Nieuws

Start werken heraanleg speelplein Paul Gilsonstraat

Het speelplein van 7.500 m² wordt volledig vernieuwd en wordt de eerste grote inclusieve speelruimte van Brugge, waar kinderen met en zonder beperking samen kunnen spelen. De bestaande speeltoestellen – waarvan de meeste het einde van hun levensduur hebben bereikt – worden grotendeels verwijderd. Eén centrale klimtoren blijft behouden. Het terrein wordt heringericht met nieuwe paden in roodbruine halfverharding, met breedtes van 1,5 tot 3 meter, zodat rolstoelgebruikers en slechtziende kinderen zich veilig en zelfstandig kunnen verplaatsen. Een houten vlonder in de zandzone maakt het mogelijk dat ook kinderen in een rolstoel de speeltoestellen in het zand kunnen bereiken.

Stad Brugge neemt onderhoudstaken op belangrijke gewestwegen over

Stad Brugge stelde enkele aannemers aan om een aantal onderhoudstaken op te nemen op verschillende gewestwegen op haar grondgebied. Het gaat onder meer om het onderhoud van groenzones, het verwijderen van zwerfvuil, veegwerken, kolkenreiniging en boombeheer. Met deze overdracht wil de Stad zorgen voor eenzelfde proper straatbeeld op zowel gemeente- als gewestwegen.

 

Kinderboerderij De Zeven Torentjes krijgt vernieuwde verharding

Stad Brugge investeert verder in een kwalitatieve en duurzame inrichting van het openbaar domein met de heraanleg van de verharding aan Kinderboerderij De Zeven Torentjes. Met deze werkzaamheden wil de Stad niet alleen de infrastructuur verbeteren, maar ook inspelen op de hedendaagse uitdagingen rond waterbeheer.